Najczęstsze usterki frezarek kosmetycznych

Najczęstsze usterki frezarek kosmetycznych

Frezarki kosmetyczne to urządzenia występujące już praktycznie w każdym salonie kosmetycznym. Często też wiele pań, robiących sobie samodzielnie manicure hybrydowy, korzysta z tego urządzenia. Frezarka bardzo ułatwia pracę z paznokciem, ponieważ dzięki niej można poprawić kształt płytki paznokcia, zdjąć hybrydę, usunąć skórki przy paznokciach czy zmatowić płytkę.

Rodzaje frezarek kosmetycznych

Urządzenia w gabinetach kosmetycznych takie jak frezarki powinny być dobierane na podstawie usług, które są wykonywane. Na pewno dobrze jest zaopatrzyć się we frezarkę z pochłaniaczem pyłów, dzięki któremu zostanie oczyszczone powietrze w okolicy stanowiska, a tym samym zwiększy się komfort obsługi klienta. Oczywiście profesjonalna frezarka kosmetyczna będzie droższa od takiej do użytku domowego, ponieważ ilość zastosowań obu urządzeń się różni. Do tego zestawu należy dodać jeszcze frezy, których jest wiele rodzajów: piaskowe, diamentowe, gumowe, kamienne, karbidowe, ceramiczne i polerki (filcowe). Frezy dzielimy również na kolory obrączki na frezie, które świadczą o gradacji frezów. Każdy kształt frezów ma inne zastosowanie, dlatego przed zakupem warto poczytać o tym, jaki frez będzie Wam potrzebny.

Najczęstsze powody awarii frezarek

Dbanie o sprzęt, jakim jest frezarka, zdecydowanie może wydłużyć jego żywotność. Dlatego warto wiedzieć, co może zagrażać Waszej frezarce.

  • Nieprawidłowa praca z frezarką – podczas pracy z frezarką należy unikać ruchów w bok, tak zwanych „ruchów ciągnących”, ponieważ może to spowodować wysunięcie się frezu z uchwytu.
  • Niewymienianie filtrów i worka na pyły – brak czyszczenia tych elementów może spowodować zapychanie się wewnętrznych części układu odsysania, co z kolei może doprowadzić do spalenia się silnika pochłaniacza. Pierwszym objawem, mówiącym o tym, że frezarka wymaga czyszczenia, jest szybkie nagrzewanie się mikrosilnika. Nie zaleca się samodzielnego rozbierania i czyszczenia końcówki roboczej frezarki. Do takich czynności potrzebne są specjalistyczne narzędzia oraz wiedza na temat budowy sprzętu. Nieumiejętne rozebranie frezarki może doprowadzić do uszkodzenia elementów wewnętrznych, przez co późniejsza naprawa może być już droższa. Najlepiej oddać frezarkę specjalistom, którzy w odpowiedni sposób zajmą się Waszym sprzętem.
  • Używanie zużytych lub niewłaściwych frezów – dobry sklep z frezami jest na wagę złota! Chińskie zamienniki są często słabiej wykonane i trudniej się nimi pracuje. Przy wyborze trzpienia należy zwrócić uwagę na średnicę, która powinna wynosić 2,35 mm. Trzpień z większą średnicą mimo wejścia w uchwyt może spowodować szybsze zużycie, natomiast mniejszy, zużyty lub złej jakości również będzie niszczył uchwyt frezu.
  • Dezynfekcja, czyszczenie, sterylizacja i przechowywanie – frezy należy dezynfekować i – co najważniejsze – sterylizować po każdym użyciu. Frezarkę również powinno się dezynfekować i czyścić z pyłów powstałych podczas zabiegów.
  • Używanie nadmiernej siły – robocza siła nacisku nie powinna przekraczać 2N (ok. 200 g). Przy użyciu większej siły może dojść do uszkodzenia narzędzia np. złamania ostrza, jak również nadmiernego wydzielania ciepła lub – co najgorsze – zranienia klienta.

W przypadku awarii frezarki najlepiej jest odesłać ją do firmy, która zajmuje się naprawą takiego sprzętu. Wtedy możecie mieć pewność, że jest on w dobrych rękach i wróci do Was sprawny, abyście dalej mogli na nim pracować. Jeżeli w trakcie pracy Wasz sprzęt wyłącza się, przegrzewa lub wymiana frezów sprawia problem albo pojawia się komunikat o błędzie, wtedy jak najszybciej skontaktujcie się ze specjalistą.